Wojskowy Instytut Medyczny otrzymał dofinansowanie w wysokości 24 513 305 zł dla projektu „Innowacyjny zintegrowany system diagnostyki polowej i stacjonarnej inwazji pasożytniczych, bakteryjnych i wirusowych na obszarach PKW (Diagnotrop)”. Głównym założeniem projektu będzie stworzenie trójstopniowego, spójnego systemu diagnostyki opartego o polowe testy diagnostyczne.
Jak podało WIM, w ramach projektu powstaną rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (AI) pozwalające na wsparcie procedur szkolenia, wykonywania i interpretacji poszczególnych testów diagnostycznych. W ramach projektu zostaną także przedstawione rozwiązania AI mogące wspomóc algorytmy przeciwepidemiczne całego systemu ochrony zdrowia. Efektem implementacji rozwiązań zaproponowanych będzie możliwość kompleksowej diagnostyki żołnierzy w trakcie operacji i po powrocie do kraju.
WIM poinformował, że dotychczasowa diagnostyka żołnierzy głównie po powrocie do Polski, w kierunku inwazji pasożytniczych dotyczyła badania pasożytów zasiedlających przewód pokarmowy w oparciu o badania kału na obecność jaj pasożytów jelitowych. Zastosowanie szybkiej detekcji tych inwazji w oparciu o samobadanie żołnierza jeszcze w miejscu stacjonowania stanowiłoby pierwszy z trzech etapów kompleksowego zabezpieczenia zdrowia żołnierza i zdrowia publicznego.
Wyniki projektu pozwolą na opracowanie kompleksowej diagnostyki chorób zawleczonych z zastosowaniem systemu DIAGNOTROP pozwalającej na:
• szybką ocenę ryzyka zdrowotnego żołnierzy i funkcjonariuszy w miejscu stacjonowania i powracających do kraju;
• zwiększenie bezpieczeństwo zdrowia żołnierzy pełniących służbę w PKW i zdrowia publicznego;
• skrócenie czasu specyficznej diagnostyki infekcji o etiologii bakteryjnej, wirusowej i pasożytniczej i zastosowanie odpowiedniej terapii ambulatoryjnej lub szpitalnej;
• uniknięcie szkodliwych następstw chorób o utajonym lub skąpo objawowym przebiegu klinicznym, w tym nosicielstwa bezobjawowego;
• zmniejszenie nakładów finansowych na leczenie powikłań i świadczenia odszkodowawczych;
• zmniejszenie okresu absencji chorobowej żołnierzy
Komentarze
[ z 0]