Australijskie badanie pokazało, że osoby w wieku od 18 do 40 lat, które regularnie używały kremów z filtrem UV w dzieciństwie mają aż o 40 proc. obniżone ryzyko zachorowania na czerniaka. Naukowcy zalecają stosowanie kremu, kiedy tylko indeks UV przekroczy wartość 3.

Naukowcy z University of Sydney, na łamach pisma „JAMA Dermatology” opublikowali wyniki pierwszego, jak twierdzą, badania sprawdzającego wpływ kremów przeciwsłonecznych stosowanych w dzieciństwie i później na zagrożenie czerniakiem w dorosłości.

Czerniak to nowotwór najczęściej diagnozowany u australijskich mężczyzn w wieku 25-49 lat i zaraz po raku piersi - drugi w kolejności w przypadku Australijek w tym przedziale wiekowym. Według prognoz, aż dwie trzecie Australijczyków usłyszy diagnozę raka skóry jakiegoś rodzaju, zanim przekroczy 70-ty rok życia (to z uwagi na wysokie nasłonecznienie w tym kraju).

Aby sprawdzić ryzyko czerniaka u stosunkowo młodych ludzi, autorzy publikacji posłużyli się danymi na temat 1,7 tys. uczestników projektu Australian Melanoma Family Study.

- Nasze badanie pokazuje, że krem przeciwsłoneczny stosowany w dzieciństwie i w dorosłości chroni przed czerniakiem młode osoby w wieku 18-40 lat, ze spadkiem ryzyka w zakresie 35-40 proc. u osób stosujących takie kremy regularnie w porównaniu do tych, którzy używają ich rzadko - mówi kierująca zespołem prof. Anne Cust.

- Powiązanie między wystawieniem na działanie słońca, poparzeniami słonecznymi i ryzykiem czerniaka, szczególnie w dzieciństwie jest dobrze znane, a to badanie pokazuje, że regularne stosowanie kremów działa ochronnie przed szkodliwymi skutkami ekspozycji na słońce - dodaje ekspertka.

Przy okazji, badanie pokazało, że w Australii kremy częściej stosują kobiety, osoby młodsze, o korzeniach brytyjskich lub północnoeuropejskich, lepiej wykształcone, ze słabszą pigmentacją skóry i z wyraźną historią poparzeń słonecznych z owrzodzeniami.

Naukowcy zwracają uwagę, że mimo iż kremy zatrzymujące promienie UV są powszechnie dostępne i rekomenduje się je w charakterze ochrony przed słońcem, wyzwaniem pozostaje optymalizacja ich stosowania, a wokół niego krąży wiele kontrowersji.

Australijscy eksperci namawiają do stosowania tych środków.

- Nasze badanie potwierdza, że kremy przeciwsłoneczne są skuteczną formą ochrony przed słońcem, która redukuje ryzyko rozwoju czerniaka u młodych dorosłych. Aby obniżyć ryzyko wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry, kremy przeciwsłoneczne powinny być stosowane regularnie w dzieciństwie i w wieku dorosłym, kiedykolwiek indeks UV przekracza 3” - podkreśla prof. Cust.

Aktualny indeks UV w wybranym miejscu można sprawdzić tutaj.

- Niektóre podgrupy populacji, takie jak osoby z wrażliwą na słońce skórą czy posiadające na niej wiele znamion mogą odnieść szczególnie dużo korzyści ze stosowania kremów - dodaje specjalistka.

(PAP)

Źródło: Kurier PAP | Marek Matacz | eurekalert.org