Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów w związku z przekazaniem do konsultacji społecznych w dniu 23 września 2016 roku założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej opublikował swoje uwagi do projektu.

ZZA uważa, że podstawowa opieka zdrowotna jest istotnym elementem całego systemu ochrony, którego nie należy wydzielać spośród innych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej. Wszystkie zmiany dotyczące organizacji i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej powinny być uregulowane tak jak obecnie czyli na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Anestezjolodzy uważają również, że procentowy wzrost nakładów na podstawową opiekę zdrowotną nastąpi kosztem innych rodzajów świadczeń w szczególności leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - rehabilitacji leczniczej.

„Wprowadzenie tego modelu wzrostu finansowania POZ spowoduje ograniczanie dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych i pogorszenie sytuacji finansowej świadczeniodawców realizujących świadczenia inne niż w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna” - czytamy w komunikacie.

Finansowanie przez NFZ obecnych świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ma zostać zastąpione przez przekazanie podstawowej opiece zdrowotnej środków na tzw. budżet powierzony, w ramach którego lekarze rodzinni będą finansować świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów. ZZA uważa, że to rozwiązanie ma na celu ograniczenie pacjentom dostępu do leczenia specjalistycznego.

„Obecnie lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii w ramach umów zawartych z NFZ ze 185 poradniami leczenia bólu udzielają świadczeń pacjentom cierpiącym na silne i uporczywe dolegliwości bólowe. Zaprzestanie finansowania tych poradni w ramach bezpośrednich umów z NFZ może spowodować likwidację tych poradni i w konsekwencji ograniczenia dostępu pacjentów to skutecznego leczenia przeciwbólowego, co należy traktować jako działanie niehumanitarne” - głosi stanowisko ZZA.

Zdaniem Zarządu Głównego ZZA, należy założyć także, że potencjalna likwidacja poradni leczenia bólu spowoduje wzrost liczby hospitalizacji pacjentów z powodu silnych dolegliwości bólowych obecnie leczonych w warunkach ambulatoryjnych co należy traktować jako działanie niegospodarne.


Źródło: Zarząd Główny ZZA