Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca 2020 r. odnotowano 95 315 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 282 zgony (3,4%) - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Według stanu na 5 marca 2020 r. zgłoszono 3 282 zgony z: Chin (3014), Włoch (107), Iranu (92), Korei Południowej (35), Stanów Zjednoczonych Ameryki (11), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (6), Francji (4), Australii (2), Filipin (1), San Marino (1), Hiszpanii (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

>>>ZOBACZ TEŻ: Sejm przyjął specustawę w sprawie koronawirusa

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Informacje dot. regionów/krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii.

W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii GIS zaleca zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.


Źródło: GIF