Uroczystość upamiętniająca ofiary hitlerowskiej zbrodni odbyła się w środę (25.08) w miejscu kaźni - lesie w Kolonii Fasty. Przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu, aby oddać hołd pomordowanym, zgromadzili się przedstawiciele dyrekcji szpitala, jego pracownicy, władze lokalne, duchowni, harcerze oraz mieszkańcy. W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zaproszeni goście w przemówieniach wspominali tragiczne wydarzenia. Następnie odmówiono modlitwy w intencji ofiar, a także złożono wieńce pod pomnikiem, oddając cześć pomordowanym.

W sierpniu 1941 roku hitlerowscy okupanci wydali ostateczny wyrok na pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Przebywało w nim wówczas około 100 osób. 25-26 sierpnia po chorych zajeżdżały wozy ciężarowe pod eskortą wojskową i wywożono ich do sąsiedniego lasku - pod Nowosiółkami. Po salwie karabinu maszynowego, puste wozy wracały do szpitala po następnych pacjentów. Niemcy wydali rozkaz, aby opiekunowie przywieźli do Choroszczy także pozostałych 550 chorych znajdujących się w opiece pozazakładowej. W ramach egzekucji pod Nowosiółkami rozstrzelano około 700 pacjentów.

Eksterminacja chorych psychicznie była zgodna z ideologią hitlerowskich Niemiec, która zakładała oczyszczanie rasy z jednostek niepełnosprawnych.


Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku