Szacuje się, że wysokie ciśnienie krwi jest przyczyną zgonów 7,5 milionów osób na całym świecie i może być trudne do kontrolowania u niektórych pacjentów, zwłaszcza z cukrzycą typu II. Oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze naraża chore osoby na powikłania związane z działaniem wysokiego ciśnienia, między innymi powoduje bóle i zawroty głowy, krwawienia z nosa, a nawet doprowadzić może do niewydolności nerek i zawału serca. Leczenie farmakologiczne tej choroby też niesie skutki uboczne, na przykład obrzęki, bóle głowy, przewlekły kaszel lub zaburzenia potencji u mężczyzn. Ale nauka przychodzi z odsieczą: według nowego badania naukowców z Japan’s Tohoku University, 20-minutowe działanie ultradźwięków na przedramię obniża ciśnienie krwi u pacjentów z cukrzycą typu II z nadciśnieniem tętniczym opornym na leczenie.

Naukowcy włączyli do badania 212 pacjentów z cukrzycą typu II z nadciśnieniem tętniczym opornym na leczenie, których podzielono na cztery grupy. W jednej ochotnicy byli poddani fali ultradźwiękowej o niskiej częstotliwości (800 kHz) i niskiej intensywności przez 20min. W drugiej grupie stosowano falę o częstotliwości 500 kHz i niskiej intensywności napromieniowania, również przez 20 minut. Dwie pozostałe grupy były kontrolne, ochotnicy ci otrzymywali placebo.

Okazało się, że ciśnienie krwi i tętno pacjentów były istotnie niższe w obu grupach - zarówno u tych, u których stosowano ultradźwięki 800kHz i 500kHz w porównaniu z poziomami sprzed leczenia. Ciśnienia krwi były także mniejsze niż w grupie placebo, ale znaczące obniżenie zaobserwowano w przypadku fal 500kHz. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych w wyniku leczenia ultradźwiękami.

Nie jest do końca jasne, jak ultradźwięki poprawiają ciśnienie krwi u tych pacjentów, ale, jak twierdzą naukowcy, być może hamują aktywność współczulną nerwów odpowiedzialnych za reakcję walki lub ucieczki za pomocą szlaków nerwowych z przedramienia do układu sercowo-naczyniowego.

"Nie mamy konkretnych metod leczenia nadciśnienia opornego, a leki hipotensyjne są dla pacjentów kosztowne i powodują skutki uboczne. Fale ultradźwiękowe mają tę zaletę, że jest tanie i nieinwazyjne", podkreślają badacze.

Więcej: sciencedaily.com