Ginekologiczno-Położniczny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu świętuje 115-lecie istnienia. Obecnie to największy w kraju ośrodek wysokospecjalistycznej opieki medycznej w zakresie położnictwa, ginekologii i neonatologii.

Każdego roku personel medyczny przyjmuje w szpitalu ponad 7 tysięcy porodów. Jednym z podstawowych zadań szpitala jest prowadzenie działań dydaktycznych i badawczych. Placówka zajmuje się też promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

Pod koniec XIX wieku, zły stan opieki medycznej nad mieszkankami Poznania (będącego wówczas pod zaborem pruskim), spowodował aktywne starania lekarzy poznańskich u ówczesnych władz niemieckich mające na celu utworzenie nowej jednostki ginekologiczno - położniczej kształcącej również położne.

W 1897 roku kupiono działkę przy ulicy Polnej 17 z przeznaczeniem na budowę Szpitala - Polikliniki Prowincjonalnego Zakładu dla Akuszerek. Po czterech latach zakończono budowę.

W październiku 1901 roku przyjęto pierwsze pacjentki i zainaugurowano pierwszy kurs dla akuszerek. Mieściły się tu oddziały: ginekologiczno - położniczy z 67 łóżkami, przychodnia, biura, internat dla 40 uczennic, willa dyrektora i mieszkania służbowe dla lekarzy i innych pracowników.

W roku 1905 personel polski wymieniono całkowicie na niemiecki i usługi świadczono głównie dla ludności niemieckiej.W czasie I wojny światowej Szpital przejmuje wojsko i wykorzystuje go na swoje potrzeby.

Dzieje Szpitala w niepodległej Polsce otwiera rok 1919. Zakład przekształcono w Krajową Klinikę dla Kobiet. Obsadzono ją polską kadrą, wydzielając kilka łóżek na potrzeby nowo utworzonego Uniwersytetu Poznańskiego. W 1921 roku Szpital staje się siedzibą jednostek akademickich i jest nią do dziś.

Obecnie GPSK to największy Szpital położniczy w Polsce. Pracuje tu 950 osób w tym 421 położnych i pielęgniarek oraz 152 lekarzy na etatach akademickich, szpitalnych i stażowych. 21 profesorów i docentów nadaje ton i przyczynia się do wysokiej pozycji Szpitala zarówno w zakresie nauki, dydaktyki jak i usług medycznych.


Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki / Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu